کد خبر:15600
پ

علائم خروسک در کودکان و درمان خانگی آن

شاید برای شما نیز پیش آمده باشد که کودکتان علائمی شبیه به سرماخوردگی از خود نشان بدهند اما علاوه بر علائم سرماخوردگی ، نشانه های دیگری نیز در آنان دیده شود که کمی نگران کننده به نظر برسند.علائمی همچون ؛ تنفس سخت هنگام خوابیدن ، سرفه های خشک و خشن و همراه با تب زیاد.اگر […]

شاید برای شما نیز پیش آمده باشد که کودکتان علائمی شبیه به سرماخوردگی از خود نشان بدهند اما علاوه بر علائم سرماخوردگی ، نشانه های دیگری نیز در آنان دیده شود که کمی نگران کننده به نظر برسند.علائمی همچون ؛ تنفس سخت هنگام خوابیدن ، سرفه های خشک و خشن و همراه با تب زیاد.اگر این علائم را در کودک خود مشاهده نموده اید ، احتمالاً مبتلا به بیماری کروپ یا خروسک شده است و هر چه سریعتر لازم است تا به پزشک متخصص اطفال مراجعه نمایید.

خون-دماغ-شدن-کودکان-نشانه-چیست؟

خروسک چیست؟

این بیماری مستقیماً بر روی مجاری تنفسی فوقانی اثر کرده و با تحریک حلق ، سبب متورم شدن آن شده و سرفه هایی شبیه صدای خروس ایجاد می کند به همین دلیل به  بیماری کروپ ، خروسک می گویند.

چه کسانی بیشتر به خروسک مبتلا می شوند؟

بیماری خروسک دراییز و زمستان شیوع داشته و بیشتر کودکان را مبتلا می کند.رنج سنی کودکان ۶ ماهه تا ۶ ساله بیشتر در معرض خطر این بیماری هستند و پسر ها بیشتر از دخترها ، خروسک می گیرند.ر موارد نادر، کودکان سه‌ماهه و ۱۵ ساله هم به خروسک مبتلا می‌شوند.

سرفه-کراپ

بیماری کروپ یا خروسک چیست و چگونه می توان در خانه درمان کرد؟

 

آیا خروسک واگیر دارد

این بیماری مسری بوده و در اثر تماس به دیگران نیز منتقل می شود.قدرت مسریت این بیماری در روزهای اول و شروع علائم خصوصاً هنگامی که هنوز بیمار تب دارد ، بیشتر از سایر اوقات است.

انواع خروسک

در بیشتر موارد خروسک با یک عفونت ساده شروع می‌شود. دو نوع از این بیماری وجود دارد:

۱. خروسک ویروسی

 • توسط هر ویروسی که حنجره (لارنکس) و نای (تراکئه) را آلوده می‌کند، ایجاد می‌شود.
 • ویروسی که اغلب باعث خروسک می‌شود، پاراآنفولانزا نام دارد.
 • این بیماری در ابتدا شبیه سرماخوردگی است اما به‌مرور زمان، کودک‌تان دچار سرفه‌هایی خواهد شد که شبیه پارس کردن سگ هستند.
 • همچنین ممکن است در هنگام تنفس، صدای خس‌خس در مجاری هوایی تحتانی تولید شودد. صدای خروسک در راه هوایی فوقانی، صدای خشن و بلندی است که به تنفس صدادار (استریدور)معروف است. ممکن است کودک‌‌تان تب خفیفی نیز داشته باشد.

۲. خروسک اسپاسمی

 • این نوع از بیماری کروپ یا خروسک به‌طور ناگهانی و اغلب در وسط شب بروز می‌کند. کودک شما ممکن است در شب با نفس‌نفس زدن از خواب بیدار شود. همچنین ممکن است خرخر کند، تنفس و سرفه‌‌ای شبیه پارس سگ داشته باشد.
 • خروسک اسپاسمی معمولا با تب همراه نیست. پزشکان معتقد هستند که خروسک اسپاسمی ممکن است توسط یک آلرژی یا رفلاکس معده ایجاد شود.

 

فارق از آنکه خروسک فرزند شما از چه نوعی باشد ، در صورتیکه که فرزندتان در هنگام استراحت دچار مشکلات تنفسی شده یا تنفس صدادار داشت، فورا او را نزد پزشک ببرید. تنفس صدادار هنگام گریه، بی‌قراری یا بازی یا سرفه‌ی شبیه پارس سگ، یک وضعیت اورژانسی نیست اما اگر در این مورد نگران هستید، با پزشک کودک‌تان تماس بگیرید.

سرفه-کردن

علت بیماری خروسک در کودکان چیست؟

 

علائم خروسک

خروسک در آغاز بسیار شبیه به سرماخوردگی است و کودک شما ممکن است با لائمی نظیر گرفتگی یا آبریزش بینی و تب داشته باشد. اما بعد از مدت کوتاهی، علائم کودک‌تان تغییر می‌کنند. اینها علائمی هستند که نشان می‌دهند کودک‌تان ممکن است خروسک داشته باشد:

 • سرفه هایی با صدای شبیه پارس سگ
 • صدای خشن یا گوش‌خراش؛
 • تنفس دشوار و پرسر و صدا؛
 • تب (در برخی موارد)؛
 • راش (بثورات جلدی)؛
 • قرمزی چشم؛
 • تورم غدد لنفاوی.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

اخبار فوری