معلومات | دنیای اطلاعات عمومی
کد خبر:2704
پ

تاثیر نظم در موفقیت | با سازماندهی برنامه های خود به موفقیت چشمک بزنید

تاثیر نظم در موفقیت ضرب المثلی قدیمی می گوید: « آگاهی از محل چیزی، بخش عمده ای از فضیلت است.» در واقع، نظم ، محور شخصیت انسان های تأثیر گذار و سر چشمه ی بسیاری از عادت های کلیدی است.تاثیر نظم در موفقیت بسیار چشمگیر است ، یعنی نظم به انسان آمادگی می دهد و […]

تاثیر نظم در موفقیت

ضرب المثلی قدیمی می گوید: « آگاهی از محل چیزی، بخش عمده ای از فضیلت است.» در واقع، نظم ، محور شخصیت انسان های تأثیر گذار و سر چشمه ی بسیاری از عادت های کلیدی است.تاثیر نظم در موفقیت بسیار چشمگیر است ، یعنی نظم به انسان آمادگی می دهد و همین آمادگی موجب افزایش بازدهی می شود. انسان منظم احساس می کند که کنترل امور را در دست دارد و در نتیجه اعتماد به نفسش بالا می رود.

با به کار گیری اصولی که در ادامه آمده است نه تنها به زندگی خود سر و سامان می دهید، بلکه بستر موفقیت خود را در زمینه های گوناگون فراهم می آورید. چرا امروزه بسیاری از انسان ها نامنظم هستند؟ یک علت آن این است که زندگی روز به روز پیچیده ترمی شود. امکانات بیشتر شده و در نتیجه هزینه ها بالاتر رفته، ارتباطات گسترش یافته است و بنابراین ما انسان ها هم جاهای بیشتری برای رفتن داریم. هر چند اینترنت و دیگر دستاورد های فناوری این امکان را به وجود آورده است که بهتر به یک سری امور ویژه بپردازیم، از طرف دیگر یک سری از امور را که در گذشته ساده تر بودند، پیچیده تر کرده است. همچنین در این عصر پر سرعت اطلاعات که علم به طور لحظه ای پیشرفت می کند، باید انرژی و تمرکز خود را به چند جا تقسیم کنیم. این گونه است که چشم باز می کنیم و می بینیم هشتاد کار گوناگون نیمه کاره داریم و وقت به پایان رساندن هیچ کدام را ندارین.

رابطه نظم و موفقیت
رابطه نظم و موفقیت

[irp posts=”1738″ name=”موفقیت در کسب و کار | اصولی ساده برای موفقیت که باید بدانید”]

بسیاری از انسان ها مهارت بهره گیری از زندگی و افزایش کارایی شان را ندارند. به همین دلیل هر سال میلیون ها دلار صرف فعالیت ها و برنامه هایی می شود که هدف از آنها کمک به سازماندهی انسان ها است. گرایش تازه ی قرن بیست و یکم، مشاوره با «متخصصان» در این زمینه است تا به کسانی که نا بسامانی خاصی دارند، راهکار های تخصصی ارائه دهند. اما این راه حل های بیش از حد پیچیده نه تنها به دشواری مسأله می افزایند، بلکه به ضرر آنهایی اند که به کمک بیشتری نیاز دارند.برای سازمان بخشیدن به زندگی، هیچ جادو و جمبلی وجود ندارد. تنها راهش خواستن و تنظیم مقرارتی مناسب برای آن است.در ادامه به مهمترین عوامل ایجاد نظم و مرتب سازی برنامه های می پردازیم:

1)بزرگ فکر کنید، کوچک عمل کنید

اگر کار بزرگ را به قسمت های کوچک تقسیم کنید، بهتر و راحت تر از عهده اش بر می آیید. هدف اصلی خود را در بالای صفحه ای بنویسید. آن گاه آن را مرحله بندی کنید. پس از به انجام رساندن هر مرحله، خطی روی آن بکشید. به این ترتیب روزی چشم می گشایید و می بینید که به هدف خود رسیده اید. با درست کردن نقشه ای که راه های رسیدن به هدف تان را نشان می دهد، از سردرگمی و اندیشه هایی تشویش زا مانند “از کجا شروع کنم” رها می شوید.

 

2) هرچیزی را سر جایش بگذارید

به هم ریختگی بزرگ ترین مانع برقراری نظم است. زمانی را در نظر بگیرید و در دفتر کار یا خانه تان برای هر چیز جایی تعیین کنید. به این ترتیب هنگامی که می خواهید جمع و جور کنید، می دانید که هر چیز را کجا بگذارید. برای باز کردن فضا،از قفسه های چند طبقه، کمد، کشو و دیگر در بر گیرنده ها استفاده کنید. از انباشتن وسایل در گوشه وکنار یا جایی که دور از دید است و به راحتی فراموش می شود، بپرهیزید.

نظمی قانونمند به وجود آورید و از آن بهره ببرید. وقتی بدانید که فلان مدرک مهم را کجا گذاشته اید، دیگر برای یافتن آن با عصبانیت برگه های گوناگون را در اتاق کار یا خانه پخش وپلا نمی کنید.

 

 

3) هنگامی که سرتان شلوغ است، کار جدید نپذیرید

هنگامی که پر مشغله هستید و کسی از شما می خواهد که مسئولیت جدیدی را به عهده بگیرید، یگویید: ” نه. ” برایش توضیح بدهید که تقویم کاری تان پر است و دلیل کمبود وقت نخواهید توانست کار او را به خوبی و آن طور که باید انجام بدهید. مشغله ی بیش از حد موجب حواس پرتی، بی نظمی و از بین رفتن کیفیت کار و در نتیجه اعتبار شغلی تان می شود. در این گونه مواقع از آن شخص بابت اعتمادی که به توانایی شما کرده است سپاسگزاری کنید و بگویید که امیدوارید در آینده با او همکاری کنید.

 

 

4)کارهای روزانه تان را از طریق نوشتن فهرست و فهرست و فهرست، اولویت بندی کنید.

با اولویت بندی کارهای روزانه از طریق نوشتن آنها بر اساس میزان اهمیت، زندگی شخصی و شغلی خود را مدیریت کنید. هر روز پیش از آنکه محیط کارتان را ترک کنید، فهرستی از کارهایی که باید فردای آن روز به آنها بپردازید، بنویسید. به همین ترتیب، هر روز صبح پیش از آنکه از خانه بیرون بروید، فهرستی از آنچه باید به هنگام  بازگشت انجام بدهید، تهیه کنید. یک دفترچه یادداشت کوچک را به این کار اختصاص دهید که همیشه بتوانید آن را به همراه داشته باشید و اکر ناگهان چیزی به ذهن تان رسید، پیش از آنکه فراموش بشود آن را یادداشت کنید.

 

5) پیرامون خود را پاکسازی کنید تا ذهن تان نیز پاکسازی شود.

وکیلی به نام فلورینس کندی، همواره به موکلان خود می گفت:” منظم باشید تا عذاب نکشید.” در وافع اگر برای سر و سامان دادن به میز کار، انباری، آشپزخانه یا هر جای دیگر که در آن به سر می برید وقت صرف کنید، در عوض از کلافگی و سردرگمی طولانی رها می شوید. هر روز چند دقیقه به مرتب کردن نامه ها، مدارک، بیرون ریختن آشغال ها و جمع آوری میز کارتان بپردازید. ظرف ها،ابزار و دیگر وسایل را به گونه ای طبقه بندی کنید که به هنگام نیاز بتوانید به سرعت آنچه را می خواهید بیابید. به این ترتیب با ورود به محیط پاکیزه نشاط خاصی می گیرید و نیز می توانید به جای هدر دادن وقت برای رفع بی نظمی، به سرعت به کار اصلی خود برسید.

 

6) بخشی از کارها را به دیگران بسپارید.

بایرون درگان سناتور داکوتای شمالی، گفته ی طنز آمیزی دارد: « هنگامی که مسئول هستی، واگذار کن. هنگامی که شک داری، من ومن کن.» یکی از موضوعاتی که برای رسیدن به موفقیت باید بدانید این است که همه ی کارها را نمی توانید به تنهایی انجام بدهید. پس بخشی از آنها را به کسانی که مورد اعتمادتان هستند، بسپارید. تقسیم کار، کلید حفظ نظم و آرامش است و از ” پر شدن ظرفیت” پیشگیری می کند. البته این نکته نیز بسیار اهمیت دارد که بدانید چه وقت کاری را خود به تنهایی انجام بدهید و چه وفت از دیگران کمک بخواهید.

 

7) تقویم و سر رسید برای استفاده کردن است.

تمام کارها و قرار ها ی ملاقات خود را در تقویم یا سر رسید، جلوی تاریخ مربوط، یادداشت کنید و اگر کاری جدید پیش آمد، بی درنگ آن را نیز بنویسید تا بعداً غافلگیر نشوید! یادتان باشد که برای هر کدام وقت کافی در نظر بگیرید و در ضمن دقت کنید تا مبادا برنامه ای را در مدت زمانی که در سفر هستید، بگنجانید. مهم تر از همه اینکه هر روز نگاهی به این تقویم و برنامه ی آن هفته بیندازید. آگاهی از کارها و ملاقات ها به همراه تاریخ شان سبب می شود که با آرامش و حواس جمع به برنامه های روزانه و هفتگی خود بپردازید.

 

 

8 ) تا وقتی که به راستی آماده نیستید، کاری را آغاز نکنید.

ما هر کاری را با این نیت که آن را به پایان برسانیم، آغاز می کنیم اما در نیمه راه کنارش می گذاریم. هنگامی به سراغ کاری بروید که به راستی وقت به پایان رساندنش را داشته باشید، تا به این ترتیب از هدر رفتن زمان نیز پیشگیری کنید. به جای اینکه از سر حواس پرتی نامه ای را دو بار بخوانید، آن را سر فرصت و به دقت، یک بار بخوانید. کارهای انجام نشده را یادداشت کنید تا در زمان مناسب به آنها بپردازید. هرگاه واقعاً آمادگی نداشتید، به مرتب کردن عکس ها یا خانه تکانی دست نزنید.

 

9) وسایلی را که به طور مرتب از آن ها استفاده می کنید، در دسترس بگذارید.

هر انسانی معمولی به طور میانگین شش هفته از سال را به دنبال وسایل مورد نیازش می گردد. برای اینکه وقت کمتری هدر بدهید، از خود بپرسید:” چه چیزهایی را هر روز استفاده می کنم؟  آنگاه آنها را در کشو، گنجه یا جایی مناسب اما در دسترس بگذارید. اگر به هنگام مکالمه ی تلفنی ناچار شوید به دنبال قلم و کاغذ بگردید، نا خودآگاه همه چیز را به هم می ریزید و موجب بی نظمی می شوید. به همین صورت اگر هر بار که می خواهید از خانه بیرون بروید نتوانید کلیدها را بیابید، ذهن تان آشفته می شود و از تمرکز بر کاری که قرار است انجان بدهید، باز می مانید. هرگاه توانیتید بی درنگ شیء مورد نیازتان را پیدا کنید، یعنی منظم شده اید.

دیدگاه کاربران ۱ دیدگاه
  • fatemeh-n ۱۶ شهریور ۱۳۹۸ / ۲۱:۰۶
    0 0

    سلام خیلی عالی بود
    از مدیران معلومات بابات مطالب خوبتون تشکر می کنم

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

اخبار فوری