کد خبر:2393
پ

انواع مادربرد کدامند؟ عملکرد مادربردها چگونه است؟

مادربرد ابزاری است در کامپیوتر یا لپ تاپ که همه چیز را به یکدیگر متصل می کند و در این پست ، من قصد دارم به طور خاص در مورد مادربردهای رایانه صحبت کنم. اگرچه انواع بسیاری از مادربردها وجود دارد که می توانید در فروشگاه لوازم الکترونیکی بیابید، اما اگر می خواهید یک کامپیوتر […]

مادربرد ابزاری است در کامپیوتر یا لپ تاپ که همه چیز را به یکدیگر متصل می کند و در این پست ، من قصد دارم به طور خاص در مورد مادربردهای رایانه صحبت کنم. اگرچه انواع بسیاری از مادربردها وجود دارد که می توانید در فروشگاه لوازم الکترونیکی بیابید، اما اگر می خواهید یک کامپیوتر شخصی بسازید یا فقط میخواهید بدانید که کدام نوع مادربردها محبوب ترین هستند و چه کاری انجام می دهند ، تا انتهای این مقاله با معلومات بمانید.
پیشتر در مقاله «  مشخصات سخت افزاری لپ تاپ و کامپیوتر را بدانید تا خریدی موفق داشته باشید  » بصورت مختصر با مادربرد اشاره گردید.مادربرد ها در اندازه های مختلفی وجود دارند که به عنوان فرم فاکتور شناخته می شوند. در واقع به اندازه،شکل و چینش اجزای یک قطعه سخت افزاری form factor گفته می شود .

مادربرد قطعه ای است که بیش از همه به form factor آن اهمیت داده می شود. رایج ترین  فرم فاکتور مادربرد ATX است. انواع مختلف ATX به عنوان micro-ATX شناخته می شود (که گاهی اوقات به عنوان μATX ، mini-ATX ، FlexATX ، EATX ، WATX ، nano-ATX ، pico-ATX و mobileATX نشان داده می شود). فاکتور شکل کوچکتر ITX است که در اندازه های mini-ITX ، nano-ITX و pico-ITX وجود دارد. بعضی از مادربردها ، مانند فاکتورهای فرم NLX و LPX ، دارای یک تخته سنگ فرش بودند که به مادربرد کوچکتر وصل شده است. آداپتورها به جای اسلات های مادربرد به داخل شکاف های صفحه بلندر می روند. شکل زیر برخی از فاکتورهای شکل مادربرد را نشان می دهد.

 

انواع-مادربرد

کیس مورد استفاده برای رایانه باید با فاکتور فرم مادربرد مطابقت داشته باشد. برخی موارد می تواند فاکتورهای مختلفی را در خود جای دهد ، اما همیشه باید بررسی کنید. هنگام ساخت رایانه یا تعویض مادربرد ، به دست آوردن فاکتور شکل صحیح خیلی مهم است.

فاکتور فرم BTX برای جایگزینی ATX در نظر گرفته شده بود. اما توسعه بیشتر استاندارد BTX به نفع فاکتورهای شکل مناسب لغو شد. در خانواده BTX از فاکتورهای فرم ، نسخه های کوچکتر به نام microBTX (که بعضاً به عنوان μBTX نشان داده می شوند) ، nano-BTX و pico-BTX هستند. فاکتور فرم for Workstation Technology Extended ) WTX  یک فاکتور فرم قدیمی است که از ATX یا BTX بزرگتر است و در ایستگاه های کاری با سطح بالا از قبیل نمونه هایی که دارای چندین پردازنده و درایو بیشتر هستند استفاده شده است.

انواع-مادربرد-btx
انواع-مادربرد-btx

 

تولیدکنندگان گاه یک کیس را به گونه ای طراحی می کنند که نیاز به مادربرد اختصاصی داشته باشد. با چنین طرحی ، مادربرد جایگزین باید از تولید کننده اصلی خریداری شود و معمولاً از یک گزینه عمومی گران تر است.

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

اخبار فوری