کد خبر:2019
پ

انواع عسل از حیث کیفیت | چرایی تفاوت اساسی قیمت انواع عسل؟

شاید برای شما هم سئوال پیش آمده باشد چرا انواع عسل از حیث کیفیت این همه با یکدیگر اختلاف دارند و چرا ما روزانه شاهد فروش عسل در قیمت های متفاوتی هستیم.دلیل این اختلافات چیست؟ و مبنای قیمت گزاری عسل ها کدامند؟ اگر این سئوالات ذهن شما رو به خودش مشغول کرده با ما همراه […]

شاید برای شما هم سئوال پیش آمده باشد چرا انواع عسل از حیث کیفیت این همه با یکدیگر اختلاف دارند و چرا ما روزانه شاهد فروش عسل در قیمت های متفاوتی هستیم.دلیل این اختلافات چیست؟ و مبنای قیمت گزاری عسل ها کدامند؟ اگر این سئوالات ذهن شما رو به خودش مشغول کرده با ما همراه باشیذ تا پاسخ تمامی این سئوالات را بیابید. اگه علاقه مند به راه اندازی کسب و کار پرورش زنبور و تهیه عسل هستید حتما  مقاله « معرفی کامل کسب و کار پرورش زنبور و تولید عسل طبیعی » رو مطالعه کنید تا به دیدگاهی برسید که انگار سال ها توی این کسب و کار تجربه کسب نموده اید و تجربه افراد موفق در این کسب و کار را مورد مطاله قرار بدید.

انواع عسل از حیث کیفیت

بطور کلی عسل تولید شده از زنبور عسل بستگی زیادی به منابع تغذیه ای آنان دارد. برا این اساس عسل به انواع مختلفی تقسم می گردن د که در زیر به آن اشاره می کنیم:

الف) عسل مصنوعی:

عسل مصنوعی مترادف قدیمی شربت قند معکوس است؛ ماده ای که بوسیله روش‌های شیمیایی تولید می‌شود و ارتباطی با زنبورهای عسل ندارد. با این حال از لحاظ لغوی، استعمال عسل برای این ماده فرآوری شده یک اشتباه فاحش است.به لحاظ ظاهری نمی توان تفاوتی بین عسل طبیعی و تقلبی قائل شد.

انواع عسل از حیث کیفیت | چرایی تفاوت اساسی قیمت انواع عسل؟

ب)تغذیه ای ( شکر):

در فصول کمبود شهد گل ( زمستان) از شگر بجای شهد گل استفاده می شود.تفاوت این نوع عسل با عسل مصنوعی در این است که فرایند تولید عسل در این نوع ، از طریق زنبور عسل اتفاق می افتد در حالیکه در عسل مصنوعی ، زنبور در پروسه تولید عسل دخالتی ندارد و عنوان عسل برای این فرآورده از روی عادت بوده و هیچگونه خاصیت درمانی ندارد.عسل تولید شده در این مقاطع زمانی از سال ، قیمتی در حدود 12 الی 40 هزار تومان به ازای هر کیلو عسل خواهند داشت.اختلاف 28 هزار تومانی ذکر شده در این دسته از عسل ها بخاطر میزان و درصد تغذیه زنبور هسل از شکر است.درصد وجود ساکاروز در عسل بوسیله دستگاههای خاصی در آزمایشگاه صورت می پذیرد.شاید براتون سئوال پیش بیاد چرا تولید کنندگان عسل میزان ساکاروز موجود در عسل را به بوته آزمایش می گزارند؟ پاسخ این سئوال در الزام برگه آزمایش برای خریداران حرفه ای عسل ( شما بنامیدش دلال) می باشد .هنگام خرید عسل برگه آزمایشی که نشان دهنده میزان تغذیه زنبور از شکر است از طرف خریداران مطالبه می شود و در صورت عدم وجود برگه آزمایش از خرید عسل خودداری می نمایند. اما خریداران حرفه ای عسل هنگام عمده فروشی و یا خرده فروشی عسل به کسی برگه آزمایش ارائه نمی دهند و هر قیمتی که بازار به آنان اجازه دهد را روی محصول خود می گذارند.

انواع عسل از حیث کیفیت | چرایی تفاوت اساسی قیمت انواع عسل؟
انواع عسل از حیث کیفیت | چرایی تفاوت اساسی قیمت انواع عسل؟

ج) عسل طبیعی :

عسل طبیعی عسلی است که منابع تغذیه ای زنبور عسل از طبیعت بوده باشد و در تولید آن هیچ تغذیه ای بصورت غیر طبیعی وجود ندارد.با توجه اقلیم و پوشش گیاهی موجو در زیست محیط زنبور عسل قیمت این عسل نیز از 80 الی 200 هزارتوامان متغیر است و این اختلاف بخاطر نوع تغذیه خاص زنبور عسل و شهد موجود در طبیعت بوده که برخی منابع تغذیه ای و همچنین ارزش این منابع را ارائه می کنیم.

الف :عسل تک گل ؛ بدلیل کمیاب بودن و برداشت محدود، کیفیت و قیمت بالاتری نسبت به سایر عسل ها دارند. عسل های از نوع تک گل با توجه به شهد گل مورد نظر از ارزش غذایی ، کیفیت و قیمت های متفاوتی برخورداند که در ذیل به مهمترین آنها اشاره می کنیم.

1- شهد کُندُر : عسل تهیه شده از شهد کُندُر یکی از بهترین انواع عسل است که در مناطق جنوبی خصوصاً اقلیم خوزستان یافت می شود.

2- شهد گشنیز : عسل شهد گیاه گشنیز یکی از بهترین انواع شهد عسل موجود در طبیعت است.

3-شهد گیاه گَوَن: این شهد از کیفیت و قیمت بالایی برخوردار است.

4-شهد یونجه :  عسل تهیه شده از شهد گیاه یونجه از قیمت پایین تری نسبت به سایر شهدهای کفته شده برخوردار است.

5-شهد آفتابگردان: عسل شهد آفتابگردان بدلیل وجود ساکاروز بالا از کیفیت چندان بالایی بر خوردار نیست و زنبورداران در نزدیکی مزارع آفتابگردان کندوهای خود را جاگذاری نمی کنند.

انواع عسل از حیث کیفیت | چرایی تفاوت اساسی قیمت انواع عسل؟
انواع عسل از حیث کیفیت | چرایی تفاوت اساسی قیمت انواع عسل؟

ب : عسل چندگیاه ؛ عسل بدست آمده از شهد چندین گیاه ،عموما در فصل بهار که گیاهان مختلفی در یک منطقه می روید،خواص عمومی زیادی برای بدن داشته و برای بیماری های مختلف توصیه شده است و با این حال از قیمت بالایی برخوردار نیست که به آن عسل چهل گیاه نیز می گویند. عسل چهل گیاه به دلیل برداشت بسیار بالا و فراوانی که دارد، نسبت به عسل های دیگر قیمت کمتری دارد.

د) عسل وحشی:

این نوع عسل از بهترین ، مرغوبترین و نایاب ترین عسل های موجود در دنیا هستند که توسط گونه خاصی از زنبورها ، بیستر در شکاف صخره ها ایجاد می شوند. عسل وحشی چند تفاوت اساسی با عسل طبیعی یا پرورشی دارند که عبارتند از:

  1. 1- اغذیه این گونه زنبورها بسیار خاص بوده و تغذیه آنها کاملاً از طبیعت صورت می پذیرد.
  2. 2- این زنبور ها به لحاظ ژنتیکی با زنبورهای پرورشی متفاوت بوده و آنزیم هایی که در فرآیند تولید عسل آزاد می کنند با زنبور پرورشی متفاوت است.
  3. 3- در تولید این عسل ، انسانها هیچگونه دخل و تصرفی ندارند.
  4. 4- به دلیل خواص درمانی ، طعم ، نایابی و … از قیمت بسیار بالایی برخوردارند و گاهی قیمت برخی از این عسل ها از مرز یک میلیون تومان به ازای هر کیلو نیز عبور می کند.
انواع عسل از حیث کیفیت | چرایی تفاوت اساسی قیمت انواع عسل؟
انواع عسل از حیث کیفیت | چرایی تفاوت اساسی قیمت انواع عسل؟

امیدواریم با اطلاعاتی که در این مقاله تقدیم حضور شما کاربران خوب سایت معلومات نمودیم تونسته باشیم پاسخ سئوالات شما را داده باشیم.

[poll id=”3″]

 

بیشتر بدانید: ” خواص عسل از نظر پزشکی

منبع
تیم تحقیقات غذا و دارو معلومات
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید