پ
استفاده-از-گوشی-موبایل

اشتباهات رایج در استفاده از گوشی موبایل

مگه میشه توی دنیای امروز کسی رو تصور کرد که از گوشی های موبایل هوشمند استفاده نکنه.با این وجود طرز استفاده صحیح از گوشی موبایل چیزی نیست که همه اون رو بدونند و خیلی از افراد در استفاده از موبایل خود مرتکب اشتباهات رایجی می شوند که ما در این مقاله قصد داریم اشتباهات رایج […]

مگه میشه توی دنیای امروز کسی رو تصور کرد که از گوشی های موبایل هوشمند استفاده نکنه.با این وجود طرز استفاده صحیح از گوشی موبایل چیزی نیست که همه اون رو بدونند و خیلی از افراد در استفاده از موبایل خود مرتکب اشتباهات رایجی می شوند که ما در این مقاله قصد داریم اشتباهات رایج در استفاده از گوشی موبایل رو برای شما متذکر بشیم پس با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

 

اشتباهاتی که هنگام استفاده از گوشی های هوشمند مرتکب می شوید

۱- عدم استفاده از فست شارژ گوشی

برخی از کاربران سیستم های اندروید و آیفون به خاطر ترسی که از این تکنولوژی دارند از فست شارژ گوشی خود استفاده نکرده و تر جیح می دهند از یک شارژر معمولی ر شارژ کردن موبایل خود استفاده کنند.

قابلیت فست شارژ توسط کمپانی معروف کوالکام خیلی ساله که داره اتفاق می افته. فست شارژ ۱ ۲ ۳ و مدلهای مختلفی داره که متناسب با مدل گوشیتون و اون ساپورتی که میشه می تونید از فست شارژ استفاده بکنید و هیچ ضرری هم برای گوشیتون نداره حتی درگاه های شارژ گوشی ها برای فست شارژ که همون تایپ ست هستند بهینه شده که شما بتونید از این قابلیت استفاده کنید.

تو گوشی های اندروید که از طریق کانفینگ اونا توی وب سایت های مختلف می تونید متوجه بشید آیا فست شارژ رو ساپورت می کنند یا خیر .تو گوشی های اپل هم همونطور که بخش ساپورت سایت خود اپل هست از آیفون ۸ به بعد فست شارژ رو ساپورت می کنند. که شما می تونید از آدبتورهای مختلف از ۱۸وات تا ۹۶ وات استفاده بکنید و مشکلی برای گوشی پیش نمی آید.

 

علت وجود آدابتورهای فست شارژ ۵ وات در جعبه گوشی ها

اما چرا کمپانی ها میان تو جعبه گوشی های تولیدیشون ، یه دونه آدبتور ۵ وات می ذاره مثلاً خود آیفون قبل از آیفون های ۱۱ تو جعبه هاشون فقط یک آدبتور ۵ وات می گذاشت و گوشهای مثل آیفون اسپیس اولترا و نوت پلاس اینا همه ۴۵ وات روساپورت می کنند ولی تو جعبه شون ۲۵ وات آدبتور دارند.چرا این اتفاق می افتد به احتمال زیاد اینکه  می خوان آدبتورهای با ولتاژ بالا رو گرانتر بفروشند و از اونم یه سودی ببرند پس قابلیت فست شارژ برای گوشی های که ساپورت می کنند از اون قابلیت هیچ ضرری نداره اشتباهی که خیلی ها می کنند اینکه فست شارژ دارند ولی از فست شارژ استفاده نمی کنند.

۲- استفاده همیشگی از فست شارژ

اشتباه دومی که افراد مرتکب می شوند این هست که همیشه نباید از این فست شارژ ها استفاده کرد.فست شارژ همونطوری که از  اسمش هم معلومه ، یعنی اینکه قراره گوشیتونو زود شارژ بکنه. فرایندی که توی گوشی ها و تو باتری اتفاق می افتد یک سری فرایندهای شیمیایی است باتری ها یا لیتیونیم یا لیتیوم پلیمرن که توشون یک سری اتفاقهات یا واکنش شیمیایی می افته که قابلیت فست شارژ میاد این واکنش را سریعتر می کند که گوشیتون زودتر به یک میزان شارژی برسه. حالا شما تصور کنید همیشه از این فست شارژ استفاده بکنید این واکنشا همیشه هی به سرعت اتفاق می افتند و این کار می تونه تو عمر مفید باتری گوشیتون اثر بزاره و عمر مفید باتری گوشیتون رو کمتر بکنه پس پیشنهاد می کنم که فقط در مواقعی که کار ضروری دارید یا عجله دارید که زودتر گوشیتون شارژ کنید از فست شارژ گوشیتون استفاده کنید.این کار براتون بهتر هستش و اگر عجله ندارید یا کاری با گوشی ندارید یا موقع خواب بهتر است از فست شارژ استفاده نکنیدچون این می تونه تو عمر مفید باتری گوشیتون تأثیر بگذارد.

 

 

۳- شارژ کردن گوشی موبایل توی کاور

اشتباه سومی که خیلی ها مرتکب آن می شوند  این هست که گوشی رو با کاور یا کیسش به شارژ وصل می کنند.همان طور که قبلا گفتیم تو باتری گوشی یک سری واکنشهای شیمیایی اتفاق می افتد که باعث گرما و داغ شدن گوشی می شود و وقتی شما گوشیتون شارژ می کنید به احتمال زیاد گوشی داغ می شود و اگر کیسم دور گوشی باشه باعث می شود که گرما نتونه خارج بشود و این گرما تو رو اون واکنشهای شیمیایی تو باتری اثر می گذارد و باعث میشه عمر مفید باتری در اثر این اتفاق کمتر بشود.

طبیعتاً شما باید موقع شارژ گوشی ، گوشی را از کاور و قابش خارج کنید ولی خوب همیشه هم این کار برای ما به دلیل اینکه ممکن حوصله نداشته باشیم یا چیزهای دیکه  و … ما پیشنهاد می کنیم وقتی گوشی رو به شارژ زدی چند دقیقه صبر کنید بعد به گوشی نگاهی بندازید و ببینید که داغ شده یا نه. اگر داغ شده بود اون موقع گوشی رو از کاور خارج کنید.این طوریم میشه به افزایش طول عمر مفید باتری کمک کنید.

این نکته تو سایت اپل ذکر شده که وقتی گوشیتون داغ شده و دارید شارژ می کنید بهتر که گوشی رو از داخل کیس در بیاورید.

 

۴- گوشی موبایل رو با شارژ صد بایگانی نکنید

اگر می خواهید گوشیتونو برای مدت طولانی بدون استفاده یک گوشه بذارید مثلا یه گوشی جدید خریدید و گوشی قدیمی برای مدت زیادی بدون استفاده می گذارید ، یا به هر دلیل نمی توانید مدت زیادی از گوشی استفاده کنید در این صورت سعی کنید هیچ گاه گوشیتون شارژ ۱۰۰ درصد نباشه یعنی شارژ پر نداشته باشه و بعد بذارید یکه گوشه بدون استفاده بمونه (به مدت زیاد). تو سایت اپل این نکته هم ذکر شده که اگر خواستید برای مدت زیادی از گوشیتون استفاده نکنید آن را شارژ ۱۰۰% نکنید و ۵۰ % شارژ کنید هیچ موقع شارژ فول نذارید چون عمر مفید گوشیتون کم میشه.

ترفندهای خرید گوشی دسته دوم + آموزش تست قسمت های مختلف موبایل کارکرده
>>>

۵- تعویض باتری در مراکز مطمئن

افراد فکر می کنند باتری گوشی نباید هیچگاه خراب شود. باتری گوشی یک قطعه ای مصرفی تو گوشی عمر مصرفیشم ۲ تا ۳ سال و نهایت ۴ سال می باشد و بعد از چهار سال باید باتری گوشیتو نو عوض کنید و فکر نکنید تا ابد با اون باتری که از روز اول تو گوشی بوده می تونید سر کنید و هیچ اتفاقیم برای باتری گوشیتون نباید بیفته و اشتباه دیگی هم که خیلی ها انجام می دهند این که باتری گوشی رو تو جاهای غیر مطمئن تعویض می کنند.پس فک نکنید که باتری گوشیتون هیچ وقت نباید خراب بشه و همیشه سالم بمون و همچنین وسواسم نگیر که اگر این کار بکنم باتری گوشیم خراب میشه عمر مفید باتری گوشی ۲ تا نهایت ۴ سال و بعدش باید عوش کنید بهتر که موقع عوض کردن حواستون خوب جمع کنید که باتری بد بهتون قالب بکنند.

۶- اپلیکیشن های پر استفاده رو به هوای ذخیره شارژ گوشی نبندید

اشتباه ششمی که افراد در استفاده از گوشی مرتکب می شوند این هست که فکر می کند که اگر اپلیکیشن های باز گوشی را ببندند باتری گوشیشون بهتر عمل می کنه و شارژ دهی بهتری داره در حالی که این اشتباه همونطور که گفتم چند سال پیش یکی از کاربرهای اپل ایمیلیو می زنه به تیم کوک و می پرسه که آیا بستن اپلیکیشن ها تو شارژدهی گوشی اثر گذاره یا نه که تینکوک جوابشو نمی ده ولی مدیر ارشد بخش نرم افزار اپل بهش جواب می ده که نه اصلا تأثیر ندارد یه جای دیگه از همین مدیر ارشد بخش نرم افزار اپل نوشته شده که کسانی که این کار را برای بهتر شدن و بهینه شدن مصرف باتر ی انجام می دهند دارند وقتشون رو تلف می کنند .

اما تو گوشی های اپل خیلی سال و تو گوشی های اندروید هم چند سال اخیر این اتفاق افتاده که وقتی اپلیکیشنی باز از باتری گوشی شما استفاده نمی کنه بلکه یه گوشه ای از رمتون فریز میشه و آنجا باقی میمونه و هر موقع که شما نیاز داشته باشید این دوباره فراخوانی میشه حتی بستن اپلیکیشن ها می تونه منجر بشه که باتریتون بیشتر مصرف بشه ! چرا چون وقتی که یک اپلیکیشن کامل بسته میشه برای اینکه دوباره بیاد و اجرا بشه نیاز به فراخونی زیادی داره و این فراخونی فشار بیشتری به گوشیتون میاره نسبت به این که این یه گوش فریز باشه و خیلی سریع بخوان فراخونی بشه. فقط  اپلیکیشن های که تو پس زمینه گوشی دارن یه کاری رو انجام می دن مثل لوکیشن میتون تو مصرف باتری اثر گذار باشند اگر از اپلیکیشن خیلی استفاده می کنید خوب استفاده بکنید بعدشم ببندید حالا میره تا یه روز یا دو روز بعد که دوباره بازش بکنید اما اپلیکیشن های مثل اینستاگرام ، تلگرام ، یوتوب که هر یه ساعت نیم ساعت میاید چکشون می کنید لازم نیست آنها را ببندید و این یه اشتباه که فکر می کنید روی مصرف باتری گوشیتون تأثیر دارد.

 

۷- گوشی موبایل خود را خیلی ریست نکنید

اشتباه بعدی که افراد در استفاده از گوشس مرتکب میشوند ،ریست کردن گوشی است ، گوشی های موبایل نیز مثل کامپیوترها نیاز به ریست شدن دارند اما نباید این کار رو خیلی زود به زود انجام بدید یعنی هر روز گوشیتون رو ری استارت بکنید. خوب شاید بد نباشه  که هفته ای یکی دوبار ریستارت بکنید تا فضاهای اشغال شده تو رم گوشیتون و اتفاقهای که تو cpv و پردازنده و رمش داره اتفاق می افتد یه بار از نو دوباره ساخته بشه که یه نفس تازه ی گوشیتون بکشه و گرنه حواستون باشه که نباید هر روز گوشیتون خاموش و روشن بکنید این می تونه در دراز مدت اثر گذار باشه و اثر منفی روی گوشیتون بزاره. در گوشی های سامسونگ هم از گلگسی s7 به بعد یه دونه آپ دیت تو نرم افزارش قرار داد که شما می تونید تعیین بکنید که مثلاً تو بازه های ۷ روزه یا ۱۴ روزه گوشیتون خود به خود خاموش بشه به صورت اتوماتیک که اینطوری گوشیتون راندمان بهتری داشته باشه.

 

 

۸-نرم افزار های گوش موبایل رو به موقع آپ دیت کنید

  • اشتباه بعدی که افرا در استفاده از گوشی مرتکب میشوند این هست که نرم افزار گوشیشون یا سیستم عامل گوشیشون را آبدیت نمی کنند و خیلی نسبت به این موضوع جبهه میگیرند.
  • نسبت به آدیت کردن سیستم عامل گوشیشون این که شما یه مدتی صبر بکنید بعد از آمدن آبدیت که اگر باگ ( ضعف برنامه نویسی و امنیتی) داره مرتفع بشه طبیعی است اما اگر مدت زیادی که آبدیت برای گوشیشون آمده حتماً گوشیتون آبدیت بکنید و اصلاً هم نپرسید که آیا آبدیت بکنم یا نه ؟ آیا تو مصرف باتریش ، توی راندمان و تو سرعت گوشی عملکرد منفی داره یا نه ؟
  • اگر یه بازه طولانی که آبدیت برای گوشیتون آمده است حتماً آبدیت را انجام بدید چون که آبدیت ها خیلی هاشون به خاطر مباحث امنیتی و پوشش دادن یعنی پر کردن حفره های امنیتی ارائه میشوند

امیدوارم با راهکارهای ارائه شده نوی این مقاله قادر باشید به شکل بهینه تری از گوشی موبایل خود استفاده کنید و این مقاله تونسته باشه به شما کمک کنه.

معلومات | دنیای اطلاعات عمومی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید