پ

راههای آموزش همدلی به کودکان کدامند ؟

حتماً این جمله معروف رو شنیدید که «فرزندان آنی نمی شوند که شما می خواهید ، آنی می شوند که شما هستید» یعنی والدین الگوهای عینی هستند که رفتار آنان ، ویژگی های خُلقی فرزندانشان را تعیین می کند.اما سئوال اینجاست که والدین چگونه می توانند همدلی را پرورش دهند؟  در ادامه راهنمایی مبتنی بر […]

حتماً این جمله معروف رو شنیدید که «فرزندان آنی نمی شوند که شما می خواهید ، آنی می شوند که شما هستید» یعنی والدین الگوهای عینی هستند که رفتار آنان ، ویژگی های خُلقی فرزندانشان را تعیین می کند.اما سئوال اینجاست که والدین چگونه می توانند همدلی را پرورش دهند؟  در ادامه راهنمایی مبتنی بر تحقیق و خرد خردمندان در این زمینه را تقدیم شما می کنیم.

 

1- با کودک خود ارتباط برقرار کنید و با دیگران همدلی کنید

کودکان هم از تماشای ما و هم از احساس همدلی ما برای آنها ، همدلی را یاد می گیرند. هنگامی که ما با فرزندان خود همدلی می کنیم ، آنها به ما اعتماد و امنیت دلبستگی می کنند. در واقع فرزندان مشق همدلی و محبت کردن به دیگران را از روی دست والدین خود می نویسند و یاد می گیرند که نسبت به دیگران همدلی کنند.

همدلی با فرزندان ما اشکال مختلفی به خود می گیرد ، از جمله تنظیم نیازهای جسمی و عاطفی آنها ، درک و احترام به شخصیتهای فردی آنها ، بدست آوردن علاقه واقعی به زندگی آنها و هدایت آنها به سمت فعالیتهایی که منعکس کننده درک هوش فردی یا استعداد آنها باشد و چیزهایی که از آنها لذت می برند.

 

آموزش همدلی به کودکان
آموزش همدلی به کودکان

 

2- مراقبت از دیگران را در اولویت قرار دهید و انتظارات اخلاقی بالایی را تعیین کنید.

اگر می خواهید فرزندانتان برای دیگران ارزش قائل شوند و نسبت به آنها دلسوزی نشان دهند ، بسیار مهم است که آنها از والدین خود بشنوند که مراقبت از دیگران اولویت اصلی است ، و به اندازه خوشبختی خودشان مهم است. بیشتر والدین می گویند پرورش فرزندان دلسوز اولویت اصلی است ، اما اغلب کودکان آن پیام را نمی شنوند.

برای تقویت روحیه همدلی ،یک پیام روشن به فرزندانتان مخابره کنید . پیام های روزانه ای را که برای کودکان در مورد اهمیت مراقبت از آنها ارسال می کنید در نظر بگیرید. به عنوان مثال ، به جای گفتن « مهمترین چیز این است که شما خوشحال هستید » ، ممکن است بگویید « مهمترین چیز این است که شما مهربان هستید و خوشحال هستید.»

هنگام گفتگو با سایر بزرگسالان مهم در زندگی فرزندان خود ، مراقبت را در اولویت قرار دهید. به عنوان مثال ، از معلمان و مربیان سؤال کنید که آیا فرزندان شما علاوه بر سؤال درباره مهارت های علمی ، نمرات یا عملکرد خود ، اعضای جامعه دلسوز هستند یا خیر.

به فرزندان خود کمک کنید تا درک کنند که آنان محور جهان نیستند و دیگران نیز اهمیت دارند. در بعضی مواقع والدین بسیار مهم هستند که نگرانی فرزندان خود را برای دیگران بالاتر از خوشبختی خود قرار دهند ، به عنوان مثال اصرار داشته باشید در بعضی مواقع کودکان تلویزیون را خاموش کرده و به اطراف خانه کمک می کنند ، حتی در شرایطی که روحیه بدی دارند ، مودبانه باشند ، یا وقتی با بچه های دیگر یا بزرگسالان صحبت می کنند ، غرق در گوشی موبایل خود نشوند .

 

 

3- فرصت هایی را برای کودکان فراهم کنید تا همدلی را انجام دهند.

کودکان با ظرفیت همدلی متولد می شوند ، اما باید در طول زندگی آنها پرورش یابد. یادگیری همدلی از جهات خاصی مانند یادگیری زبان یا ورزش است. به تمرین و راهنمایی نیاز دارد.بررسی منظم چشم اندازها و اوضاع دیگران باعث می شود تا همدلی به یک رفلکس طبیعی تبدیل شود و از طریق آزمون و خطا به کودکان کمک می کند تا در تنظیم احساسات و دیدگاه های دیگران بهتر عمل کنند.

هنگام بروز چالش ها یا درگیری های خانوادگی ، حتماً جلسات خانوادگی با حضور کودکانتان برگزار کنید. در آن جلسات به فرزندان فرصت فکر کردن و ارائه نظر دهید و آنها را ترغیب کنید تا از دیدگاه سایر اعضای خانواده استفاده کنند. با دقت به نظرات فرزندانتان گوش فرا دهید و از فرزندانتان بخواهید که با دقت به نظرات دیگران گوش فرا دهند.

در مورد همکلاسی های و سایر همسالان از کودکان سؤال کنید. از کودکان بخواهید در هنگام تعارض با همسالان ، دیدگاه همسالان خود را در نظر بگیرند.

در مورد همدلی و دلسوزی تأمل کنید. هنگامی که در کنار هم هستید به کودک خود توجه کنید و درباره  کسی که همدلی شدیدی را نشان می دهد – یا عدم همدلی را نشان می دهد – در زندگی روزمره یا یک کتاب یا تلویزیون. بحث کنید که چرا اقدامات همدلی مهم هستند و چرا نداشتن همدلی می تواند مضر باشد.

کودکانتان را به کار گروهی تشویق کنید. به آنان بیاموزید  با گروه‌های مختلف از دانش آموزان کار کنند تا به مشکلات اجتماعی پاسخ دهند .

 

آموزش همدلی به کودکان
آموزش همدلی به کودکان

4 – حلقه نگرانی فرزندتان را گسترش دهید.

ما اغلب در مورد همدلی به عنوان کمیت صحبت می کنیم. به عنوان مثال ، ما در مورد كودكان صحبت می كنیم كه همدلی و یا كمی همدلی دارند یا به طور كلی فاقد همدلی هستند.با این وجود ، این مساله اغلب نشان می‌دهد که آیا کودکان همدلی یا همدلی بیشتری دارند یا خیر . آن کسانی هستند که با آن‌ها همدلی دارند.برای اکثر ما ، همدلی با اعضای خانواده و نزدیکان سخت نیست. این هم طبیعت انسانی است که برای افرادی که به نوعی مانند ما هستند ، همدلی داشته باشیم.اما مسئله واقعی این است که آیا کودکان (و بزرگسالان) در خارج از آن دایره همدلی دارند.به عنوان والدین و سرپرستان ، مهم نیست که از بسیاری از افراد قدردانی کنیم.مهم این است که ما کودکان را در درک و مراقبت از انواع مختلفی که با آنها متفاوت است راهنمایی می کنیم و ممکن است با چالش های بسیار متفاوت از چالش های خود روبرو شوند.

 

[irp posts=”3302″ name=”چگونه همسری مهربان انتخاب کنیم ؟ | کیفیت احراز خوش اخلاقی در همسر آینده”]

 

5- به كودكان كمك كنيد تا خود كنترلي را توسعه دهند و احساسات را بطور مؤثر اداره كنند

غالباً وقتی کودکان ابراز همدردی نمی کنند به این دلیل نیست که آنها حس همدردی ندارند. به این دلیل است که برخی از احساسات باعث انسداد همدلی آنها می شوند. به عنوان مثال عصبانیت ، شرم ، حسادت یا سایر احساسات منفی  می تواند مانع از بروز احساس همدردی و همدلی کودکان شما شود.کمک به کودکان برای مدیریت این احساسات منفی می تواند احساس همدلی آنها را “آزاد می کند”.

احساسات دشوار مانند ناامیدی ، ناراحتی و عصبانیت را برای کودکان ذکر کنید  و با آثار سوئ آن آشنا نمایید و آنها را ترغیب کنید تا با شما در مورد دلیل این احساس صحبت کنند.

یک روش ساده برای کمک به کودکان و مدیریت احساسات  آنان ، تمرین سه قدم آسان است: متوقف کردن ، نفس عمیق از طریق بینی و بازدم از دهان و شمارش پنج تا صفر . وقتی فرزندانتان آرام هستند این کار را امتحان کنید. سپس ، وقتی ناراحتی آنها را دیدید ، در مورد مراحل آنها را یادآوری کنید و آنها را با هم انجام دهید.

با فرزند خود تمرین کنید که چگونه درگیری ها را حل کند. یک درگیری را در نظر بگیرید که شما یا فرزندتان شاهد آن بوده اید که بد شده است ، و نقش های مختلفی برای پاسخ به آنها بازی می کند. سعی کنید به درک متقابل دست یابید – تا هر دو شخص احساس درک کنند ، به یکدیگر گوش دهند و به تفاهم برسند . اگر فرزند شما مشاهده کرده است که احساس دشواری را تجربه کرده اید و نگران است ، در مورد نحوه برخورد با کودک خود صحبت کنید.

 

آموزش همدلی به کودکان
آموزش همدلی به کودکان

 

 

6- استفاده از بازی برای آموزش همدلی به کودکان

بازی در نهادینه کردن صفات زندگی بسیار می تواند راهگشا باشد. با فراهم کردن زمینه بازی هایی که به آموزش همدلی به کودکان نقش دارد می توان حس نوع دوستی و مهر ورزی را به فرزندان خود هدیه دهیم.متاسفانه بیشتر اوقات بازی را صرف انرژی‌های انباشته شده، لذت آنی و رفتارهای زائد و بیهوده کرده‌اند؛ در حالی‌که، برخی از آن را زیباترین و پاک‌ترین فعالیت در جهت شکوفایی و رشد کودک می‌دانند.

انجمن ملی آموزش كودكان (NAEYC) می گوید كه كیفیت آموزش قبل از مدرسه است كه در آن به “بچه ها فرصتی برای یادگیری و پیشرفت از طریق اكتشاف و بازی داده می شود … مواد و تجهیزات باعث علاقه بچه ها می شود و آنها را به آزمایش و یادگیری تشویق می كند.بازی زمینه ای است که در آن کودکان می توانند مهارت های جدید را یاد بگیرند.در این خصوص بیشتر بدانید …

بنابر آنچه تا کنون گفتیم ، کودکان با ویژگی همدردی و همدلی و مهربانی آفریده می شوند و بصورت بالقوه این ویژگی در آنان وجود دارد ، گاهی با سهل انگاری و بی برنامگی والدین ، این احساس جای خود را با پرخاشگری و عصابنیت عوض می کند اما می توان با برنامه هایی بسیار ساده ، مهارت همدلی و همدردی را به کودکانمان بیاموزیم.

 

کلیدواژه : همدردی کودکان
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

اخبار فوری